Zgrzewanie oraz spawanie wspólnie stanowią o procesie spajania. Spajanie to nic innego, jak łączenie elementów, aby tworzyły maksymalnie zwartą, jednolitą strukturę. Spajanie to proces obejmujący wiele czynności. Chodzi nie tylko o spawanie i zgrzewanie, ale także o klejenie czy lutowanie. W artykule poznasz nieco więcej informacji o spawaniu.
Metody spawania i praktyczne zastosowanie
Spawanie można rozróżniać względem źródła ciepła lub względem technologii ochrony spoiny. Klasycznie spawanie dzieli się na termitowe, elektryczne (plazmowe, łukowe, indykcyjne), gazowe, a także elektronowe i laserowe. Można też spawać w próżni, pod osłoną gazów aktywnych, czy przy udziale elektrody otulonej lub bez ochrony, co zdarza się coraz rzadziej. Metoda spawania gazowego jest już zdecydowanie w odwrocie. Spawanie gazowe bowiem nie jest dopasowane do tworzyw sztucznych. Spawanie termitowe wykorzystuje się, chociażby przy modernizacji kolei.
Spawanie łukowe elektrodą otuloną jest natomiast powszechne podczas prostszych prac wykończeniowych. Największą popularnością i elastycznością zastosowań cieszy się spawanie łukowe w osłonie gazowej (MIG, TIG, MAG). Taki rodzaj spawania jest dopasowany do praktycznie wszystkich stopów metali występujących podczas produkcji elementów konstrukcyjnych. Do łączenia niezwykle cienkich elementów używa się ostatecznie spawania plazmowego.
Wiedza o podstawowych technologiach spawania przydaje się do optymalizacji produkcji i zapewnia większą jakość prac.