Wzmocnienie procesu spawania

Spawanie to nie jedyna metoda związana z obróbką popularnych metali. Masz do czynienia dodatkowo z napawaniem, z metalizowaniem natryskowym, ze żłobieniem, cięciem tlenem, łukiem elektrycznym, cięciem plazmowym i laserowym. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę wskazanych technologii.

Udoskonalenie spawania i procesy pokrewne spawaniu

Napawanie jest związane ze stopieniem metalu lub innego materiału i wprowadzeniem go na konkretny przedmiot. Napawanie wykorzystuje się zazwyczaj podczas regeneracji różnorodnych mechanizmów. Metalizowanie natryskowe to krótko mówiąc wzmacnianie powierzchni przedmiotu, np. warstwą ochronną przeciwstawiającą się korozji. Metalizowanie natryskowe jest dopasowane do wszystkich grup materiałów, chociażby tworzyw sztucznych, metali, drewna, itp.

Niewielka warstwa ochronna nie zaburza absolutnie użyteczności produktu podstawowego. Żłobienie umożliwia usuwanie niechcianych warstw materiału z obszaru topnienia i służy zazwyczaj do wykonywania otworów. Cięcie tlenowe, elektryczne, plazmowe i laserowe wykorzystuje się ostatecznie do obróbki cienkich lub bardzo grubych blach, najczęściej ułożonych płasko.

Obróbka metali i innych materiałów w szerokim zakresie

Artykuł miał podkreślić, że proces spawania można dynamicznie rozszerzyć i powiązać z innymi technologiami, często skutecznie udoskonalającymi obrabiany przedmiot podstawowy. Szczególnie istotne w branży produkcyjnej jest metalizowanie natryskowe z wieloma powłokami ochronnymi nakładanymi na metale.