Wiertarki do obróbki skrawaniem – rodzaje, zastosowanie

Wiertarka to urządzenie podstawowe w branży technicznej. Co warto wiedzieć o wiertarkach i na jakich rodzajach się skupić? Przede wszystkim wiertarka jest przeznaczona do robienia otworów, ale również do gwintowania czy rozwiercania obrabianego przedmiotu. Do wiertarek można wprowadzać ciekawe głowice, a co za tym idzie zmieniać elastycznie ich zastosowanie.

Ciekawe rodzaje wiertarek i prosta charakterystyka

W branży obróbki skrawaniem występują wiertarki promieniowe, wielowrzecionowe, słupowe, wiertarki przeznaczone do tworzenia bardzo głębokich otworów, a także klasyczne modele stołowe. Ciekawe właściwości wykazuje również wiertarka udarowa, gdzie wiertło mocno uderza o twardsze surowce pozwalając na ich szybszą obróbkę. Klasycznie można przyjąć podział wiertarek na przenośne lub stałe. W niewielkich warsztatach dobrze zastosować wiertarki stołowe z wbudowanym wiertłem ze stali szybkotnącej i z funkcją przesuwania w pionie oraz poziomie. W sektorze produkcyjnym wykorzystuje się chętnie wiertarki z wieloma wiertłami, co pozwala na jednoczesną obróbkę dużej powierzchni materiału.

Jakie nasadki przy użytkowaniu wiertarek?

Wiercenie to zaledwie jedna z wielu funkcji wiertarki. Możesz urządzeniem czyścić powierzchnie metalowe, frezować, szlifować, pompować wodę czy inne płyny. Ważne jest przystosowanie wierteł do materiału. Źle dobrane wiertło ulega szybkiemu zniszczeniu i może spowodować kosztowne problemy techniczne.

Na co uważać?

Prawidłowe mocowanie wierconych przedmiotów to klucz do zachowania bezpieczeństwa pracy.