W sektorze metalowym dominuje od lat obróbka i sprzedaż metali nieszlachetnych. Stal to zdecydowany lider w branży metalowej. Najwięcej stali produkują Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone oraz Indie i Rosja. W dalszej części mamy do czynienia z Turcją, Włochami, Niemcami czy Brazylią. Miejsce w pierwszej dziesiątce zmienia się elastycznie. Chiny są jednak niezaprzeczalnym liderem we wskazanej kategorii. Więcej informacji o statystykach branży metalowej, a głównie o produkcji stali dostarcza darmowe opracowanie „Steel Statistical Yearbook (SSY).
Budownictwo bazą napędową dla produkcji stali
Polska w produkcji stali wypada słabo. To wynik około jednego procenta. Branża metalowa w ostatnich latach rozkwita, szczególnie za sprawą rozwoju lekkiego budownictwa stalowego. Konstrukcje stalowe można bowiem tworzyć przez cały rok na podstawie standaryzowanych systemów. Do tego w konstrukcjach stalowych nie ma ograniczeń projektowych. Zachęca również niska cena rozwiązania.
Korporacje branży metalowej o zasięgu międzynarodowym (najważniejsi gracze)
Najciekawsze i najważniejsze firmy klasy międzynarodowej w branży stalowej to między innymi Tata Steel, Nippon Steel, POSCO, Arcelor – Mittal (jedna z największych fuzji w sektorze). Co ciekawe branża stalowa nawet w czasach kryzysu finansowego notowanego na lata 2006-2009 nie uległa przesadnemu osłabieniu.
Specjalizacja kluczem do sukcesu
Prace na metalach są o tyle opłacalne, że można wytwarzać wyroby gotowe lub wyłącznie półprodukty i je później sprzedawać większym podmiotom. Największe przedsiębiorstwa branżowe współpracują z wieloma małymi podwykonawcami. Znajomość obsługi nawet jednej maszyny w sektorze daje potencjał do dużego zarobku. Oczywiście pod warunkiem specjalizacji.
Główne rodzaje produktów w sektorze
Branża metalowa powinna kojarzyć się z następującymi wyrobami gotowymi (czołówka światowa): pojemniki metalowe, gwoździe, rusztowania i wszelkiego typu elementy złączne, zamki, konstrukcje (elementy) stalowe), łożyska, powierzchnie wykorzystywane na kolei.