W obróbce plastycznej chodzi o transformację właściwości materiału, a także jego kształtu zgodnie z założeniami projektowymi. W obróbce plastycznej wyróżnia się głównie tłoczenie, kucie, walcowanie i ostatecznie ciągnienie. W artykule poznasz lepiej technologię kucia.
Charakterystyka procesu
Kuć można na zimno, na gorąco, a do tego ręcznie lub mechanicznie. Kucie dzieli się na młotowanie, prasowanie i walcowanie. To podstawowe sposoby występujące w kuźniach. Jednym z kluczowych elementów podczas kucia jest dopasowanie temperatury nagrzewania różnorodnych materiałów. Specjaliści branżowi potrafią rozpoznać właściwe nagrzanie poprzez ocenę barw żarzenia.
Kucie jest związane z licznymi czynnościami, chociażby przebijaniem, skręcaniem materiału, cięciem, a nawet wydłużaniem czy wgłębianiem. Kucie na gorąco jest powszechnie spotykane, jednak aluminium dla przykładu da się poddać obróbce na zimno, co w wielu przypadkach oszczędza koszty. Najlepsze perspektywy ma kucie na prasach (kucie matrycowe) charakteryzujące się skróconym czasem obróbki, a co najważniejsze daje opcję produkcji dość skomplikowanych kształtów. Kucie jest najczęściej stosowane do tworzenia części o priorytetowym charakterze.
Człowiek niezastąpiony, jeżeli chodzi o dokładność procesu
Obróbka plastyczna daje wiele możliwości kształtowania materiałów, a kucie ma ogromną tradycję i coraz częściej jest spotykane w formacie całkowicie zautomatyzowanym. Trzeba jednak przyznać, że doświadczeni specjaliści kucia ręcznego są dalej w cenie, szczególnie w branżach specjalistycznych, gdzie wymaga się ponadprzeciętnej dokładności.