Cięcie wodą (WaterJet) to technologia stworzona w Stanach Zjednoczonych po II Wojnie Światowej (lata 60). W tym rodzaju cięcia najważniejszą rolę odgrywa woda oddziałująca na materiał pod ogromnym ciśnieniem wynoszącym kilka tysięcy atmosfer. Cięcie wodą uzyskało w branży uznanie z prostego powodu. Po podzieleniu elementów na krawędziach nie pojawiają się nierówności. Każda nierówność otrzymywana w procesie cięcia metali to dodatkowy koszt obróbki. A zatem technologia cięcia wodą należy do najbardziej ekonomicznych.
Standardowy podział cięcia wodą
Technologia cięcia wodą dzieli się na dwie metody. Można ciąć surowiec wyłącznie czystą wodą lub wodą z domieszką specjalistycznego ścierniwa. Dlaczego występuje taki podział? Czysta woda lepiej działa na bardzo miękkie materiały, chociażby papier, gąbkę, gumę. Natomiast woda ze ścierniwem przechodzi precyzyjnie przez grubsze metale. Ekologiczne zakłady produkcyjne stosują wyłącznie technologię cięcia laserowego ze względu na brak szkodliwych związków chemicznych powstających podczas realizacji standardowych zadań. Ilość odpadów też jest niższa niż w przypadku innych metod.
Uniwersalność zastosowań
Co ciekawe WaterJet nadaje się zarówno do produkcji seryjnej, jak też jednostkowej ze względu na ogromną elastyczność i szybkość dopasowania maszyn. Dla firm produkcyjnych, które chcą zdywersyfikować jakość usług to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Nie ma tutaj ostatecznie ograniczeń, co do kształtu wycięcia. Czy technologia cięcia wodą cię zainteresowała?