Branża metalowa – dominujące trendy

Sektor metalowy podąża również za pewnymi trendami. Lokalne i międzynarodowe podmioty wytwarzające i obrabiające elementy metalowe i nie tylko muszą uważnie zwracać uwagę na potencjał branży ze względu na nieustanną walkę konkurencyjną. Jakie zatem najważniejsze trendy rozwoju występują w branży metalowej?

Outsourcing i dominacja małych podmiotów

Branża metalowa według statystyk dzieli się na ogrom małych podmiotów (praktycznie osiemdziesiąt procent to małe i średnie przedsiębiorstwa, wystarczy dla potwierdzenia spojrzeć do statystyk międzynarodowych), które wykonują zlecenia w formacie zintegrowanym (wymiana know how, wymiana zleceń, itp). Specjalizacja w branży metalowej to trend właściwie nieustanny. Dlaczego specjalizacja jest tak ważna? W obróbce metali nie ma mowy o skrajnych pomyłkach, a nauka obsługi jednej maszyny trwa niestety od kilku do kilkunastu lat, aby uzyskać mistrzowski poziom eksploatacji.

Produkcja i dystrybucja różnych rodzajów stali

Stal przeżywa obecnie renesans, szczególnie przez sektor budowlany, który wykonuje lekkie konstrukcje stalowe, np. hale magazynowe, rolnicze, sportowe, komercyjne. Dla stali nie ma właściwie żadnych architektonicznych ograniczeń. Poprawia się też jakość stali, przez co rośnie jej popularność.

Rozwój rzemiosła estetycznego (spersonalizowanych serii)

Wielu konsumentów domaga się od rynku metalowego wyrobów spersonalizowanych. Małe serie i bardzo wysoka jakość to właśnie ważna pozycja rozwoju sektora metalowego. Dużą popularnością cieszą się zamówienia na dedykowany sprzęt sportowy, muzyczny, elementy wystroju wnętrza czy nawet militaria kolekcjonerskie.

Walka technologiczna i innowacyjne know how

Koncerny metalowe uzyskują dużą przewagę poprzez wdrażanie nowych technologii. Wystarczy wskazać, chociażby azotowanie LPN, wykorzystywanie energii elektrycznej przy obróbce metali (ekologia, stała dostępność paliwa, precyzja, pełna automatyzacja). Do tego coraz częściej odchodzi się od manualnej obróbki na rzecz pełnej automatyzacji systemu produkcyjnego. W Polsce tematyka wprowadzania innowacji w branży metalowej praktycznie nie istnieje ze względu na ogromną dominację kapitału zagranicznego.