Obróbka plastyczna

Trwałe odkształcanie metalowych elementów to właściwie niezbędna kwestia w każdym procesie produkcyjnym. Obróbka plastyczna składa się z wielu czynności, chociażby kucia, wyciskania czy tłoczenia. Metal zmienia się pod wpływem temperatury i odpowiedniego procesu, co prowadzi zazwyczaj do trwałych zmian struktury fizycznej. Element poddany obróbce plastycznej jest w większości przypadków bardziej odporny na pękanie i niezawodny od jego wersji pierwotnej (taka właściwość zachodzi głównie w obróbce na zimno – poniżej temperatury rekrystalizacji).

Główne zalety

Obróbka plastyczna powinna kojarzyć się z następującymi maszynami: prasami, ciągarkami, walcarkami, młotami mechanicznymi, żłobiarkami. Przy wskazanym typie obróbki metali można uzyskiwać kształty niezwykle skomplikowane, niemożliwe do realizacji w inny sposób. Ogromna zaleta obróbki plastycznej to udoskonalenie gładkości przedmiotu, co jest niezwykle istotne, chociażby przy realizacji zamówień na koła zębate. Do stworzenia linii produkcyjnej bazującej na technologii obróbki plastycznej wymagane są duże, wręcz ponadprzeciętne środki. Inwestycja zwraca się pod warunkiem rozpoczęcia masowej produkcji. W obróbce plastycznej koszt wytwarzania elementu jest nieporównywalnie mniejszy niż w innych metodach.

Innowacje branżowe

Technologia obróbki plastycznej ulega obecnie dynamicznym, pozytywnym zmianom. Na czym polegają udoskonalenia, w skrócie? Aby wytworzyć część do maszyn wprowadza się coraz mniejsze ilości surowca, przez co oszczędza się ogrom materiału. Obróbka plastyczna i obróbka skrawaniem to najczęściej stosowane metody w produkcji masowej.